150 LAT SZKOŁY W BILCZY

To bardzo ważny dla całej społeczności lokalnej jubileusz, dlatego też należało go uczcić wyjątkowo. Gdy kilka lat temu zbierałam materiały do książki o Bilczy, nurtowało mnie pytanie, kiedy budynek po dawnej karczmie stał się oficjalnie budynkiem szkolnym? Po wielu dniach poszukiwań znalazłam w Archiwum Państwowym odpowiednie dokumenty, które wskazywały rok 1866 jako właściwą datę założenia szkoły. W rzeczywistości szkoła
w Bilczy jest jeszcze starsza, pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1823 roku. Była to szkółka ludowa, gdzie naukę prowadzono w wynajętej chłopskiej izbie. Tego typu szkoły upadały, po kilku latach znów się na krótko odradzały, ale oficjalną datą powstania placówki jest rok 1866. Była to już szkoła z prawdziwego zdarzenia – we własnym budynku. Dzięki zgromadzonym dokumentom archiwalnym powstała oparta na faktach sztuka historyczna pt. ,,W czasie i przestrzeni”. Przedstawione w niej zostały wybrane fakty historyczne z lat 1866 – 1946. Autentyczne są również nazwiska osób pojawiających się w sztuce.

Profesjonalnie grający swoje role aktorzy wprowadzili widzów w ten zapomniany już świat. W akcie I, którego akcja rozgrywa się w 1866 roku – dzierżawczyni dóbr Bilcza, Pelagia Czaplicka, ma poważny dylemat, ponieważ musi oddać karczmę włościanom. Na mocy ukazu carskiego z 1864 r. powinna tam być szkoła. Następny akt rozgrywa się w roku 1911, gdy urzędnicy carscy przeprowadzają wizytację w szkole w Bilczy i zdają z niej relację naczelnikowi Kieleckiej Dyrekcji Szkolnej. W akcie III czas akcji to rok 1915 – trwa I wojna światowa i ważą się losy szkoły pod rządami władz austriackich. Kierownikiem szkoły był wtedy Jan Twardowski. W akcie IV akcja rozgrywa się w 1930 roku – kobiety z Rogatki wspominają lata szkolne, odszedł Twardowski i nowym kierownikiem szkoły został Andrzej Piotrowski. W ostatnim akcie wydarzenia rozgrywają się w 1946 roku, szkoła jest bardzo zniszczona, a kierownik Piotrowski pisząc sprawozdanie do Kieleckiego Inspektoratu Szkolnego wspomina czasy okupacji oraz tragiczne wydarzenia z 1940 roku. Sztuka kończy się optymistycznie – jej bohaterowie mają nadzieję, że ich marzenia o nowej szkole kiedyś się spełnią.

Aktorami występującymi w sztuce byli nauczyciele, rodzice, mieszkańcy Bilczy oraz uczniowie naszej szkoły. Widzów w odpowiedni nastrój wprowadzała świetnie dobrana do każdego aktu muzyka oraz scenografia. Sądzę, że główny cel został osiągnięty – sztuka miała przypomnieć te pierwsze i najważniejsze wydarzenia związane z funkcjonowaniem szkoły w Bilczy. Miała też wzruszyć i wzbudzić choć trochę zadumy. Sądząc po reakcjach widowni – udało się.

A oto nazwiska osób, które przyczyniły się do sukcesu sztuki:

Urszula Wróblewska – Pelagia Czaplicka, dzierżawczyni dóbr Bilcza
Wiesław Bąk – Naczelnik Kieleckiej Dyrekcji Szkolnej
Lucjan Pietrzczyk – Józef Jan Twardowski, kierownik szkoły
Anna Muszyńska – Maria Piotrowska
Małgorzata Molenda – Teodozja Sowińska, nauczycielka
Agnieszka Wira – Teodora Czaplicka
Jacek Ramiączek – Andrzej Piotrowski, kierownik szkoły
Lucyna Gil, Anna Bruśnicka, Agata Opatowska – mieszkanki Bilczy
Tadeusz Kuc – sołtys Kruk
Piotr Piwek – rządca szkolny
Karol Grzybczak – Judka Gliksman, zarządca majątku Czaplickiej
Maciej Januszek, Adam Zarzycki – wizytatorzy szkolni
Maciej Wójcik – Jan Czapla, nauczyciel
Wiktoria Sobieraj – uczennica
Karol Schwierz – uczeń
scenografia – Hanna Kuta, Jan Goroń
opracowanie muzyczne – Anna i Marcin Krzemińscy
światło – Sebastian Różowicz
dźwięk – Sebastian Szymański

Artykuł poświęcony 150-leciu Szkoły w Bilczy na stronie Gminy Morawica.